The world of Rugby League.

rleague.com

Round 7 Meninga & Connell Results / Standings

Round 7 Mal Meninga (u18) and Cyril Connell (u16) Results and Standings.
Round 7 Meninga & Connell Results / Standings
by rleague.com

Mal Meninga Cup (u18)
Round 7 Results
Pool A
Friday 12 April
IPSWICH 28 (Dale McDonald 2, Tavita Folau, Ethan Page, Charlie Galo tries; Dale McDonald 4 goals) def SOUTHS LOGAN MAGPIES 10 (Simione Fatafehi, George Fai tries; Junior Taefu goal) at Brandon Park.

Saturday 13 April
WYNNUM MANLY SEAGULLS 18 (Vita Ahosivi 2, Craig MacPhail, Will Brimson tries; Vita Ahosivi goal) def GOLD COAST GREEN 14 (Zac Spring 3 tries; Keanu Rimene goal) at Pizzey Park.

GOLD COAST WHITE 32 (Dylan Mathers 3, Tom Sly, Josh Berkers, Kyle Kalkhoven tries; Shaun Hudson 4 goals) def EASTS TIGERS 16 (William McBride, Josh Bowen, Jake Hargreaves tries; Zak Bainbridge 2 goals) at Easts Juniors, Scott Park.

REDCLIFFE DOLPHINS 46 (Jack Alley 2, Josh Beehag, Josh Kerr, Alex Alberts, Mitch Wilson, Richie Skelton, Mitch Sargent tries; Jack Alley 4, Deacon Fletcher 3 goals) def NORTHS DEVILS 16 (Harry Pondekas, Brendan Frei, Michael Egan tries; Harry Pondekas 2 goals) at Bishop Park.
 
Pool B
Saturday 13 April
CQ CAPRAS 50 (Dan Russell 2, Cooper Bambling 2, Sheldon Bobbert, Charlie Mayne, Brady Mayne, Liam Pickersgill, Tre Watson tries; Cooper Bambling 4, Tre Watson 3 goals) def TOOWOOMBA CLYDESDALES 22 (Sam Fermor, Zac Morris, Alex Rangiira, Lauchlan Telford tries; Daniel Merker 2, Lauchlan Telford goals) at Clive Berghofer Stadium.

TOWNSVILLE STINGERS 58 (Rainer Power 2, Temone Power 2, Reece Grimes 2. Coner Carey, Kurt Perry, Aaron Solari, Coen Hess, Liam Anderson tries; Aaron Solari 3, Reece Grimes 3, James Redman goals) def CENTRAL UNITED 4 (Emmanuel Kiddie try) at Gympie.

Sunday 14 April
NORTHERN PRIDE 50 (Samuel Pau 2, Lochie Parmenter 2, Samuel Asela, Gideon Gela, Dave Leapai, Blade Barbagallo, Ian King tries; Tim Farrow 4, Samuel Pau 3 goals) def SUNSHINE COAST FALCONS 12 (Jacob Wrigley 2, Michael Gilmour tries) at Stockland Stadium.

Points Table After Round 7
Pool A
Team P W L D B FOR AGST TOTAL
Redcliffe Dolphins 7 6 1 0 0 256 100 12
Gold Coast White 7 6 1 0 0 196 102 12
Norths Devils 7 4 3 0 0 242 162 8
Gold Coast Green 7 4 3 0 0 177 198 8
Wynnum Manly Seagulls 7 4 3 0 0 114 136 8
Ipswich 7 2 5 0 0 104 226 4
Easts Tigers 7 1 6 0 0 126 181 2
Souths Logan Magpies 7 1 6 0 0 88 198 2
 
Pool B
Team P W L D B FOR AGST TOTAL
Townsville Stingers 6 6 0 0 1 246 78 14
Northern Pride 6 5 1 0 1 228 132 12
Central United 6 4 2 0 1 194 180 10
CQ Capras 6 3 3 0 1 188 182 8
Mackay Cutters 6 2 4 0 1 100 158 6
Sunshine Coast Falcons 6 1 5 0 1 98 202 4
Toowoomba Clydesdales 6 0 6 0 1 104 226 2
 
NEXT WEEK’S GAMES – SEMI-FINALS
Saturday 20 April
Redcliffe Dolphins v Northern Pride Dolphin Oval TBA
Townsville Stingers v Gold Coast White Dolphin Oval TBA
  
  
Cyril Connell Cup (u16)
Round 7 Results
 
Pool A
Friday 12 April
SOUTHS LOGAN MAGPIES 14 (Hisiu Hicks, Bradley Frith, Justin Fai tries; Campbell Pirihi goal) drew IPSWICH 14 (Carter Auld, Taunu’u Fereti, Blake Lenehan tries; Carter Auld goal) at Brandon Park.

Saturday 13 April
GOLD COAST GREEN 20 (Riley Yates, Tekapo Tuaine, Terangi McDonald, Sam Elliott tries; Sam Ross 2 goals) def WYNNUM MANLY SEAGULLS 16 (Luke Modini, Jacob Wright, Ethan Rippon tries; Sheldon Smith 2 goals) at Pizzey Park.

EASTS TIGERS 17 (Luke Swift, Matt Smit, Will Nicolaides tries; Reece Braun 2 goals; Reece Braun field goal) def GOLD COAST WHITE 16 (Keegan Hipgrave, Jesse Savage, Liam Longbottom tries; Ethan Roberts 2 goals) at Easts Juniors, Scott Park.

NORTHS DEVILS 32 (Jake Sproules, Sam Farrell, Logan Spaander, Utah Wood, Lachlan Lanskey, Michael Molo tries; Jack Miers 3, Cameron Jones goals) def REDCLIFFE DOLPHINS 8 (Brandon O’Regan 2 tries) at Bishop Park.
 
Pool B
Saturday 13 April
TOOWOOMBA CLYDESDALES 32 (Tristan Hope 2, Lane Ferling, Hayden Berlin, Chris Roma, Brodie Croft, Jarred Tuite tries; Lane Ferling 2 goals) def CQ CAPRAS 6 (Lindsay Jarrett try; Jack Breadsell goal) at Clive Berghofer Stadium.

TOWNSVILLE STINGERS 32 (Marshall Hudson, Nathan Lafferty, Jason Bail, Steele Platt, Rhein Frank, Myles Romanello tries; Marshall Hudson 2, Bradley Cross 2 goals) def CENTRAL UNITED 24 (Nick Ferry, Cody Maughan, Ben Marschke, Jack Just tries; Hayden Herbert 4 goals) at Gympie.

Sunday 14 April
NORTHERN PRIDE 22 (Quinlyn Cannon 2, Steven Tatipata, Jake Clifford tries; Jake Clifford 3 goals) def SUNSHINE COAST FALCONS 18 (Syd McCullough, Blake Bella, Joe Curran, Clayton Dodt tries; Tim Venning goal) at Stockland Stadium.

Points Table After Round 7
Pool A
Team P W L D B FOR AGST TOTAL
Easts Tigers 7 7 0 0 0 259 76 14
Norths Devils 7 5 2 0 0 248 108 10
Gold Coast White 7 5 2 0 0 196 127 10
Gold Coast Green 7 3 3 1 0 162 174 7
Ipswich 7 2 3 2 0 142 226 6
Souths Logan Magpies 7 2 4 1 0 114 142 5
Redcliffe Dolphins 7 2 5 0 0 114 230 4
Wynnum Manly Seagulls 7 0 7 0 0 88 240 0
 
Pool B
Team P W L D B FOR AGST TOTAL
Sunshine Coast Falcons 6 4 1 1 1 102 84 11
Townsville Stingers 6 4 2 0 1 156 110 10
Northern Pride 6 4 2 0 1 176 148 10
Toowoomba Clydesdales 6 4 2 0 1 132 112 10
CQ Capras 6 3 2 1 1 132 142 9
Mackay Cutters 6 0 5 1 1 84 132 3
Central United 6 0 5 1 1 112 166 3

NEXT WEEK’S GAMES – SEMI-FINALS
Saturday 20 April
Easts Tigers v Townsville Stingers Dolphin Oval TBA
Sunshine Coast Falcons v Norths Devils Dolphin Oval TBA


Your thoughts?


You need to login or register to contribute here



Follow rleague.com on Facebook

Related Profiles

View profile pages including statistics, results, news, photos and more on all of the following...

Popular News Stories